Często klienci pytają, jakie dokumenty powinni posiadać zanim przystąpią do wybierania projektu domu, oraz jakie dokumenty będą potrzebne naszej firmie do wykonania konstrukcji domu (TUTAJ możesz pobrać bezpłatny poradnik w formie PDF). Spieszymy zatem z podpowiedzią.
Zanim wybierzesz projekt domu...
* kup działkę :) To naprawdę zajmuje trochę czasu. Poproś sprzedającego o dokumenty MPZP dotyczące działki lub decyzję o warunkach zabudowy, żebyś miał pewność, jaki dom możesz postawić na działce; * sprawdź, czy działka jest uzbrojona. Jeśli nie, postaraj się o warunki przyłączenia prądu i wodociągów, a także kanalizacji - jeśli jest; * zastanów się, jaki dom jest Ci potrzebny, jakie powinien spełniać funkcje. Masz dużą rodzinę? Potrzebne będą Ci pokoje sypialniane i minimum dwie łazienki. Jesteś osobą starszą? Wtedy najlepiej sprawdzi się dom parterowy. Pomyśl, w której części domu najchętniej spędzasz czas. Jeśli lubisz gotować to przyda się przestronna kuchnia z wyspą i spiżarnią.
Gdy już wybierzesz projekt...
* skontaktuj się z geodetą, który sporządzi mapę projektową dla architekta. Sprawdź, czy Twoja działka wpisana jest jako grunty rolne. Jeśli tak, trzeba będzie odrolnić grunty pod dom i utwardzenie. Przy klasie IV-VI wystarczy wypełnić wniosek. Przy wyżyszch klasach gleby (I-III) do wniosku trzeba dołączyć mapę z zagospodarowaniem terenu, wypis i wyrys z MPZP, akt notarialny, wypis z rejestru gruntów i operat geodezyjny, który wykonuje geodeta. Przygotowanie operatu zajmuje trochę czasu, warto więc wcześniej zorientować się, czy będzie potrzebny; * udaj się do architekta. Nawet przy adaptacji gotowego projektu potrzebne jest sprawdzenie wszystkich wytycznych, a zaprojektowanie budynku od podstaw wymaga czasu. Architekt będzie potrzebował wypisu i wyrysu z MPZP lub decyzji o warunkach zabudowy, wytycznych dotyczących przyłączenia wodociągów, gazu, prądu i kanalizacji, opinii geotechnicznej i badań gruntu, jeśli decydujesz się na przydomową oczyszczalnię ścieków; * architekt zaprojektuje część architektoniczną projektu; ta część składa się z zagospodarowania terenu oraz architektury budynku i to właśnie ją składa się do urzędu, aby otrzymać pozwolenie na budowę. Drugą częścią projektu jest część techniczna, zawierająca konstrukcję, projekt elektryki oraz sanitarny, którą składa się po otrzymaniu pozwolenia.
Gdy masz już pozwolenie...
* gratulacje! :) Teraz udaj się do urzędu i zgłoś rozpoczęcie budowy, odbierz dziennik budowlany i zaczekaj, aż firma budowlana zrobi swoje ;) * dostarcz do urzędu projekt techniczny budynku.
Gdy budowa domu zostanie zakończona...
* uzyskaj odbiory wszystkich urządzeń, przyłączeń, oświadczenia kierownika, straży pożarnej; * uzyskaj decyzję o nadaniu numeru dla nowego domu; * zgłoś zakończenie budowy w urzędzie i poczekaj, aż nadzór budowlany wyda decyzję o pozwoleniu na użytkowanie budynku.
Jakie dokumenty będą potrzebne naszej firmie do rozpoczęcia prac związanych z konstrukcją?
* projekt architektoniczny i techniczny domu
Kontakt
Fabryka Domów Drewnianych BARTEK
Mirosław Bober i Ewa Niewęgłowska
------
ul. Budowlanych 4
21-300 Radzyń Podlaski
Pon-Pt 7:30 - 15:30