Drewno jest materiałem szlachetnym i wymagającym staranności. Powinno być suche, impregnowane, odpowiednio dobrane do zadań, które musi spełnić. Inne na ściany, inne na więźbę dachową, inne na podłogi. Jaki gatunek wybrać?
Jakość drewna ma wpływ na trwałość budynku. Dlatego nawet w domach szkieletowych, gdzie drewniana konstrukcja jest w całości osłonięta, należy stosować dobrze wyselekcjonowane drewno pierwszego gatunku. Powinno być ono czterostronnie strugane, ze sfazowanymi krawędziami, o wilgotności nie większej niż 19%. Jakikolwiek ślad grzybów, pleśni (sinizna) lub bytowania owadów (korytarze) decyduje o odrzuceniu takiego materiału.
Poznaj opinie specjalistów z firmy Domy Drewniane Bartek
Modrzew – wyzwanie dla cieśli i naszych kieszeni. Doskonały, ale trudny materiał. Jest bardzo odporny na wodę, a dzięki temu trwały, bez skłonności do pękania i paczenia się. Używa się go do produkcji okien, drzwi, schodów. Ma piękny rysunek słojów i drobnych sęków. Elewacja i okładziny wewnętrzne z drewna modrzewiowego będą ozdobą domu. Drewno jest żywiczne – pięknie pachnie, ale może też płakać żywicą. To bardzo szlachetny materiał na deski tarasowe.
Jodła – wytrzymała i sprężysta, ale niekiedy pęka wzdłuż słoi podczas suszenia i może się paczyć. Jest mniej żywiczna, zatem nieodporna na wodę i szkodniki, podatny na impregnację oraz podatny na zapleśnienie. Ma drewno o nieregularnych słojach, skłonne do krzywizn, o mało dekoracyjnym przekroju. Jest ono używane jako bale konstrukcyjne.
Świerk – łatwy w obróbce, kruchy, z niewielką podatnością na pękanie i skręcanie w trakcie suszenia, ale ze zdolnością odzyskiwania kształtu. Sękaty, z nieregularnymi słojami i krzywiznami, z pęcherzami żywicznymi, które mogą płakać. Jest łątwy w impregnacji i dość dobrze się barwi. Podatny na grzyby i pleśnie, nieodporny na czynniki atmosferyczne. Przeznaczony do budowy konstrukcji, na okładziny, podłogi, schody.
Sosna – miękka i łatwa w obróbce, z niewielką skłonnością do paczenia się i pękania w trakcie suszenia. Wymaga dobrej impregnacji, bo jest podatna na siniznę, a wtedy staje się bardzo nasiąkliwa i szybko ulega zagrzybieniu. Impregnację utrudniają pęcherze i pęknięcia żywiczne. To najtańszy i powszechnie stosowany materiał konstrukcyjny, także do budowy drzwi, okien i podłóg. Jest surowcem do produkcji wełny drzewnej, płyt wiórowych i pilśniowych.
Wymień się informacjami ze specjalistami firmy Domy Drewniane Bartek już na wstępnym etapie myślenia o swojej inwestycji, po prostu skorzystaj z naszego doświadczenia i wieloletniej praktyki, zapytania prosimy kierować na adres biuro@domy-bartek.pl
Kontakt
Fabryka Domów Drewnianych BARTEK
Mirosław Bober i Ewa Niewęgłowska
------
ul. Budowlanych 4
21-300 Radzyń Podlaski
Pon-Pt 7:30 - 15:30